Πανελλήνιο Παίδων, Ηράκλειο – Προμηθέας 49-54: Σκληρός… όνομα και πράγμα

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Προμηθέας επικράτησε του Ηράκλειου με 54-49, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων. Εξαιρετικός ο Σκληρός με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους νικητές.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Στο πιο αμφίρροπο μέχρι στιγμής παιχνίδι της πρώτης μέρας του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων της Ξάνθης, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 54-49 του Ηρακλείου.

Το αρχικό 5-0 για τον Προμηθέα μετατράπηκε σε 9-1 για τους Κρητικούς που πήραν προβάδισμα στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το σερί για το Ηράκλειο συνεχίστηκε με 4-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13-6, ύστερα από καλάθι του Φουκαράκη στο 11ο λεπτό. Οι Αχαιοί απάντησαν με 6-0 (13-12 με τον Κωσταρίδη, 7΄19΄΄ πριν την ανάπαυλα). Το Ηράκλειο διεύρυνε την πρωτοπορία στο 21-14, πήγε στα αποδυτήρια με 30-22 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 27ο λεπτό. Εκεί ο Προμηθέας με σουτ του Τζάρα ισοφάρισε σε 32-32 και το παιχνίδι άρχισε από την αρχή. Το Ηράκλειο ξέφυγε πάλι με 37-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Η αρχή της τελευταίας περιόδου έδωσε ένα προβάδισμα 4-0 στους Κρητικούς. Η απάντηση ήταν άμεση από την ομάδα της Πάτρας που πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-41, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Δελέγκου,, 3΄59΄΄ πριν το φινάλε.

Η εναλλαγή στην πρωτοπορία ήταν συνεχόμενη για τις δύο ομάδες, μέχρι το 39ο λεπτό  όταν ο Προμηθέας ξέφυγε με 52-46 σκορ το οποίο του χάρισε τη νίκη παρά το μακρινό τρίποντο του Βλάχου, 22 δεύτερα πριν την κόρνα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Ραπτογιάννης, Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 9-6, 30-22, 37-33,  49-54

Ηράκλειο (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ., Σεγρεδάκης 2, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 8(1), Λογοθέτης Σ. 6, Βασιλακάκης, Ιωάννου 8, Φουκαράκης 10(2), Βλάχος 5(1), Βόντας 10(2).

Προμηθέας Πάτρας (Ντάγιος, Κουντής): Γαλάνης, Κουτρουμπάς 2, Τζάρας 8, Ευστρατιάδης 6(2), Γκούμας 5(1), Μανωλιτσάκης 5, Σκληρός 13, Θεοχάρης, Κατσιγιάννης 8, Δελέγκος 5(1), Φαληδέας, Κωσταρίδης 2.