Πανελλήνιο Κορασίδων, Κρόνος – ΠΑΟΚ 61-63: Η Ιτόγια λύτρωσε στο φινάλε τον δικέφαλο

Ένα καλάθι της Ιτόγια, 1’’8’’’ πριν το φινάλε, ήταν αυτό που έδωσε στον ΠΑΟΚ την νίκη με 63-61 απέναντι στον Κρόνο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Final 8.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Δραματική εξέλιξη είχε το τελευταίο παιχνίδι της 2ης ημέρας του 35ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί στις λεπτομέρειες με 63-61 του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Η Ζορμπαλά έκανε μεγαλο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ με 26 πόντους, ενώ από τον Κρόνο η Τουμπανιάρη είχε 16 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να παίρνει τα ηνία του αγώνα. Το 10-9 (6΄’) για τον Κρόνο έγινε 21-12 (8’20’’) υπέρ της ομάδα της Θεσσαλονίκης με τη Ζορμπαλά να έχει 8 πόντους.

Ο Κρόνος όμως επέστρεψε και ισοφάρισε σε 23-23 (13’30’’) με την Τουμπανιάρη, αλλά δύο τρίποντα από Σταμπουλίδου και Ζορμπαλά έκαναν το 31-25 (15’).

Με ένα, όμως, επιμέρους 7-0 ο Κρόνος πήρε εκ νέου στο προβάδισμα (32-31, 18’) με εύστοχη βολή της Τριανταφύλλου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο β΄’ ημίχρονο και με τρίποντο της Ζορμπαλά πήρε διαφορά 4 πόντων (38-34, 23’15’’). Οι εναλλαγές ήταν συνεχείς με την ομάδα από τον Αγιο Δημήτριο να μπαίνει και πάλι στη θέση του οδηγού με 42-40 (27’15’’) με το ντέρμπι να συνεχίζεται.

Οι παίκτριες της Παναγιώτας Τσαμπούρη αποσπάστηκαν 6 πόντους (51-45, 32’15’’και 54-48, 34’10’’). Ο ΠΑΟΚ με βολή της Ζορμπαλά πλησίασε στον πόντο (55-54, 36’30’’) και με την Αγγελική Χαϊτογλου πέρασε μπροστά με 56-55 (37’25’).

Ένα γκολ φάουλ από τη Ζαφείρη έφερε και πάλι μπροστά τον Κρόνο (58-56, 37’50’’) για να έρθει η απάντηση με τρίποντο από τη Ζορμπαλά που έκανε το 59-58 (38’49’’). Η Σταμπουλίδου αστόχησε σε βολές 37 δευτερόλεπτα από το τέλος με τον Κρόνο να κάνει λάθος στη συνέχεια.

Δυο βολές της Ζορμπαλά έκαναν το 61-58 (39’45’’) για τον ΠΑΟΚ για να έρθει τρίποντο από τη Φουστέρη και να φέρει το ματς στα ίσα (61-61, 39’51’’) .Ακολούθησαν βηματα της Σταμπουλίδου, λάθος του Κρόνου για να έρθει η Ιτόγια 1,8 δεύτερα να γράψει το 63-61 για τον ΠΑΟΚ.

Κρόνος Αγ. Δημ. – ΠΑΟΚ 61-63
Διαιτητές: Γιαννούλης Στ., Γεοργοσόπουλος, Θεοδοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-21, 32-31, 44-44, 61-63
Κρόνος Αγ. Δημ. (Τσαμπούρη): Καρβουνιάρη, Μανωλοπούλου 9, Προδρομίδη 6, Φουστέρη 12(2), Τουμπανιάρη 16(19 ριμπ.), Τριανταφύλλου1, Ζαφείρη 17(3), Φωτοπούλου, Βενιέρη.
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Μπεκίρι, Ζορμπαλά 26(5), Σταμπουλίδου 11, Χαϊτογλου Β. 5, Κουκουναρίδου 7, Χαϊτογλου Α. 6, Ιτόγια 6, Μποροδήμου, Κάνλη.

Εφη Φουστέρη (αθλήτρια Κρόνου Αγ. Δημ.):  «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Κοιτάμε το αυριανό παιχνίδι».
Αποστολία Ζορμπαλά (αθλήτρια ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Κρόνο. Μας δυσκόλεψε πολύ, αλλά βρήκαμε λύσεις σε επίθεση και άμυνα. Είμαι πολύ περήφανη για τις συμπαίκτριές μου, δείξαμε ότι είμαστε ομάδα. Χάρη στους προπονητές μας που μας έδωσαν τις κατάλληλες οδηγίες κερδίσαμε τον αγώνα».