ΚΑΟΧ-Ολυμπιακός 51-98: Με μπροστάρη τον Περρή

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς ο Ολυμπιακός αφού επιβλήθηκε του ΚΑΟΧ με 98-51 στην πρεμιέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων, με τον Ανδρέα Περρή να είναι πρώτος σκόρερ με 17 και 4/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

Γρήγορος ρυθμός στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να μπαίνουν φουριόζες, ευστοχώντας σε αλλεπάλληλα τρίποντα. Ο ΚΑΟΧ όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε καθόλη την διάρκεια το προβάδισμα και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +11, 25-14.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό οι Πειραιώτες, παίζοντας παράλληλα πιεστική άμυνα και έτσι αύξησαν την διαφορά σε μεγαλύτερα επίπεδα με πολυφωνία στην επίθεση. Η συνέχεια ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού οι «ερυθρόλευκοι» με επί μέρους σκορ 22-4 έφτασαν την διαφορά στο +29, 47-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ΚΑΟΧ παρουσιάστηκε καλύτερος συγκριτικά με το πρώτο μέρος, επιθετικά, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν τον άφησε να...ελπίζει με επί μέρους σκορ 26-10 έφτασε την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, πάνω από 50 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσε αμυντικά ο Ολυμπιακός, με τον ΚΑΟΧ να το εκμεταλλεύεται και να σημειώνει 23 πόντους, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν 25 με αποτέλεσμα να μην μειωθεί ιδιαίτερα η διαφορά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 98-51.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακός ο Ανδρέας Περρής όπου πέτυχε 17 και 4/5 τρίποντα και 9 ριμπάουντ. Μοσχόπουλος, Τσολάκης και Μαυραντζώτου επίσης διψήφιοι με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ο «σταρ» της ομάδας Αλέξανδρος Νικολαϊδης μέτρησε 8 πόντους και 5 ασίστ.

Από την πλευρά του ΚΑΟΧ ξεχώρισαν οι Φιλοξενίδης και Γεωργίου με 10.

Διαιτητές: Σώμος, Μπίκας, Μπούκας

Δεκάλεπτα: 14-15, 18-47, 28-73, 51-98

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 (Παναγιωτόπουλος): Βρασταμήνος, Φιλοξενίδης 6, Σμυρλής 8, Φιλοξενίδης Ι. 10, Λάσκαρης 3, Σακκοράφας 4, Ευγενίου, Κασσαμανώλης 2, Τύπος 8, Γεωργίους 10

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5, Δρίτσας 6, Νικολαϊδης 8, Κολοβέρος 8, Γιοβάνης 5, Μοσχόπουλος 12, Οικονομόπουλος 6, Τσάμης Γ., Περρής 17, Τσολάκης 11, Τσάμης Π. 9, Μαυραντζώτου 11