Oλυμπιακός-Προμηθέας 79-94: Ασταμάτητος ο Μαντζούκας

Ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε μόνο για ένα ημίχρονο στον Προμηθέα, γνωρίζοντας την ήττα με 94-79, πέφτοντας «θύμα» του Λευτέρη Μαντζούκα ο οποίος σταμάτησε στους 37 πόντους με 22 ριμπάουντ και 6ασίστ, δίνοντας την δεύτερη νίκη στον Προμηθέα σε ισάριθμα ματς και τον έφερε πιο κοντά στο πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του ματς η άμυνα του Ολυμπιακού δεν λειτουργούσε καλά και επέτρεψε στον Μαντζούκα να σκοράρει 10 πόντους νωρίς-νωρίς και 20 συνολικά στο 8ο λεπτό, 20-16. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε γρήγορα με 5-0, περνώντας μπροστά στο σκορ. Ο Προμηθέας με την σειρά του έκανε ένα μικρό σερί 5-0 ως το τέλος της περιόδου, στο οποίο ήταν μπροστά με 25-21.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου η άμυνα του Ολυμπιακού προσαρμόστηκε στον Μαντζούκα, τον περιόρισε ενώ και στην επίθεση βρήκε σκορ με back 2 back τρίποντα διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα. Ο Νικολαϊδης φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ, δημιουργώντας πρόβλημα στην περιφέρεια, ενώ παράλληλα ο Προμηθέας στόχευε στην ρακέτα και με Μαντζούκα(15π, 7ρ) και Κουρουπάκη(12π) σκόραρε συνεχώς κοντά στο καλάθι, πηγαίνοντας στο +7, 44-37. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Πατρινούς στο +5, 46-41.

O Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο μέρος φτάνοντας στο 52-43. Νικολαϊδης και Κολοβέρος βγήκαν μπροστά στην συνέχεια και έφεραν την διαφορά στο τρίποντο, 56-53. Απο εκεί και πέρα ανέλαβε πάλι δράση ο Μαντζούκας ο οποίος έκανε κυριολεκτικά τα πάντα μέσα στο παρκέ και ανέβασε την διαφορά στους 10 (68-58) . Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και έμεινε έρμαιο στις ορέξεις των Πατρινών με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 94-79.

Κορυφαίος φυσικά ο «υπερηχητικός» Ματντζούκας ο οποίος πέτυχε 37 πόντους με 22 ριμπάουντ, ακολούθησαν οι Καφέζας και Κουρουπάκης με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Ολυμπιακού ξεχώρισαν οι Νικολαϊδης (12π, 7ασ), Κολοβέρος (17π) και Τσάμης (13π, 11ρ).