ΚΑΟΧ-ΠΑΟΚ 62-66: Πήρε τη νίκη με Τανούλη

O ΠΑΟΚ νίκησε με 66-62 τον ΚΑΟΧ, για την 3η μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, φτάνοντας τις δύο νίκες. Κορυφαίος ο Γιώργος Τανούλης, σπουδαία εμφάνιση απο τα αδέρφια Φιλοξενίδη που όμως δεν ήταν αρκετή.

Ισσοροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες που βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι Κωνσταντίνος και Γιάννης Φιλοξενίδης πήραν στα χέρια τους τον ΚΑΟΧ σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με 9 πόντους έκαστος. Η πρώτη περίοδος βρήκε ισόπαλες τις ομάδες, 16-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε στα ίδια επίπεδα. Τα αδέρφια Φιλοξενίδη έκαναν τα πάντα μέσα στο παρκέ, με τον ΠΑΟΚ όμως να βρίσκει τις λύσεις κυρίως με Κόνσουλα και Χαριτόγλου, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα, με την αυλαία του ημιχρόνου, 33-31.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι και με ένα επί μέρους σκορ 15-6 στην τρίτη περίοδο, πήραν διψήφιο προβάδισμα με μπροστάρηδες τους Κόνσουλα και Τανούλη, 48-37.

Στην τελευταία περίοδο όμως ο ΚΑΟΧ προσπάθησε για την ανατροπή με...αιχμή του δόρατος τα αδέρφια Φιλοξενίδη, ωστόσο κάποια λάθη στο φινάλε δεν του επέτρεψαν να ολοκληρώσει και έτσι ηττήθηκε με 66-62.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γιώργος Τανούλης με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Γιάννης Κόνσουλας με 14 και και 7 ριμπάουντ. Από πλευράς ΚΑΟΧ, κορυφαίοι ήταν οι Κωνσταντίνος και Γιώργος Φιλοξενίδης με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.