Α2: Το Παγκράτι λύγισε τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank

Το Παγκράτι υπερασπίστηκε την έδρα του και ανάγκασε τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank στην πρώτη του φετινή ήττα με 88-77, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Α2.

Απόλλων Πάτρας-Καρδίτσα: 77-84

Το ματς είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα τριών πόντων στην πρώτη περίοδο (18-15). Ο Απόλλων Πάτρας ήταν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (36-35), αλλά και στην τρίτη περίοδο. Αλλά η Καρδίτσα πάτησε το γκάζι και βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους (82-72, 28'), με την Θεσσαλική ομάδα τελικά να παίρνει την νίκη με 84-77.

Από την ομάδα του Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Αντωνάκης και Μολφέτας με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καρδίτσα οι Ματαλών και Παπαρέγκας πέτυχαν από 18 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσώνος-Δολγύρας (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 15-18, 36-35, 60-58, 77-84
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (2), Νιφόρας 3 (1), Αγγέλου 8 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 19 (5), Μπαζίνας 11 (1), Κογιώνης, Αντωνάκης 22 (2).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 18 (1), Αμβράζης, Ματαλών 18, Καρράς 10, Μακρής 1, Κακλαμάνος 14 (2), Γκρέκας 3 (1), Βαβάτσικος 16, Καλλές 4, Τσούκας.

Πανερυθραικός-Μαρούσι: 81-86

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (28-26), οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (48-48). Το Μαρούσι ξέφυγε με διαφορά δεκατριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-55), με τον Πανερυθραικό να μειώνει την διαφορά, αλλά τελικώς να ηττάται  από τους φιλοξενούμενους με 86-81.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Αθανασούλας και Καλλιανιώτης με 15 και 12 πόντους, ενώ από τους νικητές οι Γκαγκαλούδης και Στασινός σκόραραν από 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλδίρης-Τσολάκος-Ζακεστίδης (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 28-26,48-48, 55-68, 81-86
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης, Καλλιανιώτης 12 (2), Ντουζίδης 5, Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 5 (1), Γιαουρτόγλου 5 (1), Καμπουρίδης 2, Στάθης 3, Αθανασούλας 15 (3), Φιλιππάκος 26.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 18 (4), Ξύδας 6, Σουρλής, Προίσκος, Κανέλλης 9 (3), Χατζηδάκης 10, Πλουτέτσκι 4 (1), Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 6, Δούκας, Τσιώτρας 8, Γκαγκαλούδης 24 (4).

ΑΟ Αγρινίου-Δάφνη Δαφνίου: 69-67

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Δάφνη Δαφνίου είχε το προβάδισμα (44-41) του αγώνα, με τον ΑΟ Αγρινίου να αντιδρά και να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57). Ο ΑΟ Αγρινίου, αν και έβαλε μόλις εφτά πόντους στην τέταρτη περίοδο, διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε την Δάφνη Δαφνίου με 69-67.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γρίψιος και Γαρέζος με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δάφνη Δαφνίου διακρίθηκαν οι Μπέμπης και Ζαραϊδώνης  με 13 και 12 πόντους.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 18-23, 41-44, 62-57, 69-67
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 3 (1), Γρίψιος 18 (4), Στογιάνοβιτς 9, Ναούμης 8, Νικολαΐδης 5 (1), Τσιαμπάς 3 (1), Μήτσου, Οκεκουόγεν 9, Κοντσές, Καλημέρης, Γαρέζος 14 (4).
Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος, Δημητρακόπουλος 6, Μαλέλης 7, Καννάς 7, Τζουγκαράκης 11, Στέφος 2, Καραΐσκος, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Μπέμπης 13 (2), Ζαραϊδώνης 12 (1).

ΓΣ Ελευθερούπολης-Καβάλα: 88-77

Η Ελευθερούπολη ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-25 και πήρε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-37). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν αποτελεσματικό μπάσκετ και νίκησαν την Καβάλα με 88-77.

Από τους νικητές, οι Τσιλούλης και Δημάκος πέτυχαν από 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα ξεχώρισαν οι Αμπατζάς και Χείλαρης με 16 και 15 πόντους.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 26-25, 46-37, 67-53, 88-77
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 24 (3), Τσουμάνης 2, Ράπτης 3, Σταμπουλής 17 (1), Ερμείδης 6, Χαρίτογλου, Δημάκος 18 (2), Χάλαρης 8, Νίκου 10 (2).
Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 16 (2), Ζαραϊδώνης 3 (1), Μάρουσιτς 12 (1), Καραγιώργος 3 (1), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 8 (1), Κασιούμης 2, Βακουφτσής 14 (2), Χείλαρης 15 (2), Πρασίνης.

Παγκράτι- Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank: 88-77

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ηττήθηκε για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν, με το Παγκράτι να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη στην εξέλιξη του πρωταθλήματος στην Α2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 44-39, αλλά το Παγκράρι ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 65-68. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και νίκησαν τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank με 88-77.

Από το Παγκράτι διακρίθηκε οι Γκαβασιάδης και Δόξας με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank σκόραραν οι Νικολαΐδης και Μελισσαράτος από 21 κσι 17 πόντους.

Διαιτητές: Μπίκας-Θεονάς-Φασόλης (Τζουβάρας)

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-44, 65-58, 88-77
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 10 (1), Ωνάσογλου 12 (2), Ματαλιωτάκης 6 (1), Ξύδης 11, Καραμαλέγκος 11 (2), Πεφάνης 3 (1), Δόξας 13, Ντιαλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 22 (2), Ρετσινάς.
Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank (Τσαλδάρης): Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 21 (2), Κολοβέρος 10, Καμπούρης, Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 12 (3), Κάδρας, Χρηστίδης 2, Τσάμης, Μελισσαράτος 17.