Εθνική Μπάσκετ με Αμαξίδιο: Ήττα για την Ελλάδα από τη Ρωσία με 71-57

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του ΣΕΦ γνώρισε η  Εθνική Μπάσκετ με Αμαξίδιο, η οποία ηττήθηκε με 71-57 από την Ρωσία.

Η Εθνική Ρωσίας είχε το πάνω χέρι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-25). Αν και η Εθνική Ελλάδας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η ομάδα από την χώρα της Ανατολικής Ευρώπης διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 71-57.

Από την Εθνική Ρωσίας ξεχώρισαν οι  Κοτσέτκοφ και Κούτσιν με 21 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Μακρής και Μουμτζόγλου με 28 και 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 25-36, 40-49, 57-71

Διαιτητές: Ντάιεβ, Κάροβιτς, Κραλ

Ελλάδα (Οζντεμίρ): Μουμτζόγλου 18, Χαμαντί 6, Τσίλης 2, Παπαδόπουλος, Κοντογιάννης, Χατζηδάκης, Τσαουσίδης 2, Χαλδαίος, Φιλίππου, Μακρής 28, Χατζηκαντής, Μαρτσάκης 1.

Ρωσία (Μάκεεφ): Κούτσιν 12, Κοτσέτκοφ 21 (1), Καμαλίεφ 11, Λαζάρεφ 8, Μπολσακόφ 9, Γκορόντετς 2, Γιουρκού, Πούζκοφ 6, Κιρίλοφ, Εμολίνσκι, Κορσούνοφ, Σιτνίκοφ 2.