Φανάρια-Περιστέρι 39-90: Άνετη νίκη για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και να διατηρήσει μέχρι το τέλος του αγώνα, με αποτέλεσμα να νικήσει τα Φανάρια με 90-39 στην δεύτερη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-9). Η ομάδα των δυτικών προαστίων πάτησε το γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 23-8 και προηγήθηκε με 31 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-17).

Αν και τα Φανάρια αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος, η Αθηναική ομάδα διαχειρίστηκε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με 33 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-34). Το Περιστέρι ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 23-5 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τα Φανάρια με 90-39.

Από το Περιστέρι ξεχώρισαν ο Μπουντούρης και ο Φύτρος με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τα Φανάρια διακρίθηκαν οι Τριαντάφυλλος και Σειντίνι με έντεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-25, 17-48, 34-67, 39-90