Ολυμπιακός - Λεύκιππος Ξάνθης 76-39: Συνεχίζουν αήττητοι οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 76-39 του Λεύκιππου Ξάνθης και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων. Στο 0-3 η ομάδα της Ξάνθης.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και πήρε τα ηνία του αγώνα, έχοντας διαφορά πέντε πόντων (15-10, 10'). Ο Λεύκιππος Ξάνθης προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ πριν το τέλος του πρώτου μισού, όμως οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν σε θέση οδηγού με επιμέρους 18-10 στην δεύτερη περίοδο (33-20, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Τσαλδάρη ανέβασαν στροφές και με επιμέρους 22-13 στην τρίτη περίοδο, πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα για την συνέχεια του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με 76-39.

Aπό τους νικητές ξεχώρισε ο Μουόσα με 18 πόντους, ενώ από 12 πόντους έκαστος σημείωσαν οι Δρίτσας και Τσολάκης.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Τσιρχόγλου πέτυχε 11 πόντους, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Δεληγιάννης με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 33-20, 55-33,76-39.