ΔΕΚΑ-Τα Φανάρια 85-64: Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Ευόσμου

Το ΔΕΚΑ διατήρησε και διεύρυνε την διαφορά που απέκτησε από τα πρώτα λεπτά και νίκησε τα Φανάρια με 85-64, στην τρίτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων.

Το ΔΕΚΑ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-17), ενώ με ένα επι μέρους σκορ 25-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-28).

Αν και τα Φανάρια πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το ΔΕΚΑ διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και πήρε προβάδισμα με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-49). Το ΔΕΚΑ συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα του και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσει τα Φανάρια με 85-64.

Από το ΔΕΚΑ ξεχώρισαν οι Τσιροπούλης Ιωάννης και Χατζής με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τα Φανάρια διακρίθηκαν οι Δόκλης και Παπανικολάου με 27 και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-17, 52-28, 71-49, 85-64