Ολυμπιακός - Ηράκλειο 50-40: Όταν ανέβασε «στροφές» το καθάρισε

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 50-40 απέναντι στο Ηράκλειο και ανέβασε το ρεκόρ του στο (1-1), ενώ η ομάδα του Ηρακλείου γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τηε σε ισάριθμα παιχνίδια.

Νωθρά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο αντίπαλοι χωρίς κάποιος από τους δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα, οι δύο ομάδες πήγαιαν συνεχώς χέρι-χέρι με πότε την μία ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και πότε η άλλη. Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας κα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Ηρακλέιου να προηγείται με 2 πόντους, (26-28,20'). Μετά την ανάπαυλα οι «ερυθρόλευκοι» ...ανέβασαν στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 11-6 κατάφεραν να προηγηθούν για 3 πόντους (37-34,30'). Στο τελευταίο μέρος ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει περισσότερο αυτό του προβάδισμα του και πήρε τη νίκη με 50-40.