Ίκαροι Σερρών-Προμηθέας 54-74: Έκαναν το 2x2 οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας κατάφερε να επικρατήσει της ομάδας από τις Σέρρες με 74-54, στην δεύτερη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους 23-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-29).

Ο Προμηθέας συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα του στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 18-9, ήταν μπροστά με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-38). Αν και οι Ίκαροι Σερρών πίεσαν στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 74-54.

Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Καλλιακούδας και Μαργαλιάς με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ικάρους Σερρών διακρίθηκαν ο Καπετάκης και ο Χατζόπουλος με 24 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-17, 29-40, 38-58, 54-74

Διαιτητές: Αναστασίου-Καραβίτης-Τηγάνης

Ικαροι Σερρών (Μπίλιος): Αστερίου, Μπανάβας 4, Τσιώλης, Ανδρικάκης 9, Θεοφανίδης, Κακλίδης 1, Χατζόπουλος 10, Καραπεπέρας, Ντωνές 6, Μιντσώκης, Καπετάκης 24(1), Φραγκούλης.

Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Νικολόπουλος, Χωματάς, Καλλιακούδας 17(2), Χρυσανθόπουλος 8, Σοϊλεμετζίδης 8, Μαργαλιάς 11, Γρύλλης 9(1), Βασιλείου 9, Αποστόλου 5, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 2, Καναβός 5.