Εξάστερος-Ολυμπιακός 58-63: Με υπογραφή των Αμπόση και Λαμπρόπουλου

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την διαφορά που "έχτισε" στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά την πίεση του Εξάστερου, νίκησε με 63-58 στην τρίτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με έξι πόντους (6-0, 4'), με τον Εξάστερο να παίρνει τα ηνία του αγώνα στα επόμενα λεπτά (10-9, 8'), με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τους πράσινους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 18-10 και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-26).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-46). Ο Εξάστερος πίεσε στην τέταρτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει απαντήσεις και παρά τον ένα πόντο διαφορά (59-58) στο 39', να διαχειρίζεται ιδανικά την κατάσταση και να παίρνει την νίκη με 63-58.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Αμπόση και Λαμπρόπουλος με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Εξάστερο διακρίθηκαν οι Αβδαλάς και Κουστένης με 20 και 14 πόντους.

Εξάστερος (Σιούτης): Παπαζώτος 5, Ζερβός 13(1), Αδάμης 6, Κουστένης 14(1), Κολίγρης, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 20(2), Αθανασόπουλος, Βλάσσης, Σταμάτης.

Ολυμπιακός (Μπάρλος): Τσαντύλας 3, Νικολαϊδης 13(2), Δημητρακόπουλος, Λαμπρόπουλος 18(1), Αλέξης 1, Στηθόπουλος 5(1), Καραϊσκος 2, Πασαγιάννης, Αμπόση 20(1), Βαρβάρας 1.

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-31, 46-47, 58-63