Ηράκλειο - Ίκαροι Σερρών 58-64: Πήρε το «ντέρμπι» των ουραγών

Οι Ίκαροι Σερρών κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 64-58 απέναντι στο Ηράκλειο και να πανηγυρίσουν έτσι την πρώτη του νίκη στο στο πρωτάθλημα.

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο αντίπαλοι, χωρίς κανένας από τους δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα στο παιχνίδι, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές με πότε την μία ομάδα να περνάει μπροστά και πότε η άλλη, το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Ίκαρους να προηγούνται για δύο πόντους (13-15,10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό με τις ομάδες να παραμένουν κοντά, με το Ηράκλειο να πηγαίνει στο ημίχρονοο στο +1 (27-26,20'). Μετά την ανάπαυλα η ομάδα των Σερρών ανέβασε λίγο την απόδοση της και παίζοντας όμορφο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους (42-48,30').  Στο τελευταίο μέρος η Κρητική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι Ίκαροι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη με 64-58.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Χατζόπουλος με 17 πόντους και ακολούθησε ο Καπετάκης με 16 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γενιτσαρίδης με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 27-26, 42-48, 58-64