Α1 Γυναικών – Στην 5η θέση τερμάτισε η Νίκη Λευκάδας

Η Νίκη Λευκάδας ολοκλήρωσε την ανατροπή από 0-2 απέναντι στον ΟΑ Χανίων και με την νίκη της με 88-28 έκανε το 3-2 στην σειρά, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια της σειράς, έτσι και σε αυτό, ο ΟΑΧ αγωνίστηκε χωρίς ξένες παίκτριες και με πολλές κορασίδες, ενώ και η ομάδα της Λευκάδας αγωνίστηκε μόνο με Ελληνίδες.

Το παιχνίδι χωρά κριτικής μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 18-12, καθώς στην δεύτερη περίοδο η Νίκη έτρεξε ένα 28-6, για το 46-19 του ημιχρόνου, που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

24 πόντους σημείωσε η Φουράκη, με την Αναστασοπούλου να έχει 19 και την Κούκη 13 για την ομάδα της Λευκάδας, ενώ για τα Χανιά, η Μαυράκη είχε 10 πόντους.

Διαιτητές: Καρακάσης-Ασημακάκη-Λιονάς

Δεκάλεπτα: 18-12, 46-19, 67-20, 88-28

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 11(1), Γεωργάκη 4, Ντάλλα 8(2), Δανδουλάκη 5(1), Αξιοπούλου 4, Αναστασοπούλου 19, Φουράκη 24, Κούκη 13(1).

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Παπαδάκη, Θεοδοσουλάκη, Ζανίκα 5, Φραγκιουδάκη 2, Λαγωνικάκη 7, Παπαγιαννάκη 2, Μαυράκη 10(2), Πολυανίδη. Σκέμπε 2.