Euroleague Women: Φορτσάτη η Μερσίν στον τελικό που έγινε «τουρκική υπόθεση»

Η Μερσίν νίκησε με 78-58 την Πράγα και πέρασε στον τελικό της Euroleague γυναικών, όπου και θα συναντήσει τη Φενέρ, με την κατάκτηση του τροπαίου να γίνεται «τουρκική υπόθεση».

Η τυπικώς φιλοξενούμενη ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος. Αρχικά, κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να έχει μια διαφορά πέριξ των 6-7 πόντων, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ξεφύγει.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 40-44 και την Πράγα να θέλει να πλησιάσει.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, η Μερσίν βγήκε στο παρκέ με σκοπό να κυριαρχήσει. Αυτό και έγινε, με την τουρκική ομάδα να «τρέχει» ένα επιμέρους 18-9 σε κάθε δεκάλεπτο, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στους 20 πόντους υπέρ της μέχρι και το τελικό 78-58.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Τίφανι Χέιζ με 19 πόντους, ενώ από τις ηττημένες διακρίθηκε η Βουκοσάβλιεβιτς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 40-44, 49-62, 58-78.