Τσεχία-Ελλάδα 79-76: Η γαλανόλευκη πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε

Η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετικά και προσπάθησε πάρα πολύ, αλλά δεν τα καταφέρε κόντρα στην Τσεχία, η οποία νίκησε με 79-76 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Euroleague Women.

Η Ελλάδα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις. Η Τσεχία μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους σε πέντε περιπτώσεις, με την χώρα της Κεντρικής Ευρώπης να έχει ένα πόντο διαφορά στο 19' λεπτ΄΄ο (40-41). Η γαλανόλευκη με ένα δίποντο της Σπανού, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Η επίσημη αγαπημένη είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν πέντε πότντους διαφορά στο 25' λεπτό (57-52). Η Τσεχία με ένα επί μέρους σκορ 9-4, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-76). Η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 35' λεπτό (75-68) και είχε τον πρώτο λόγο. Η γαλανόλευκη μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο δύο φορές. Η Τσεχία βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 79-76, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα προημιτελικά, ενώ  η Ελλάδα αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Φασούλα και Σπανού με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Τσεχίας ξεχώρισαν οι Σόποβα και Στουπάλοβα με 13 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76