Ουγγαρία-Γαλλία 68-82: Οι τρικολόρ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket Women 2023

Η Γαλλία νίκησε την Ουγγαρία με 82-68 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket Women 2023.

Οι τρικολόρ είχαν τον πρώτο λόγο από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-30). Η Εθνική Γαλλίας διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Εθνική Ουγγαρίας με 82-68 και κατ΄έκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι δύο χώρες εξασφάλισαν το εισιτήριο τους για το Προ-Ολυμπιακό τουρνουά, αλλά και για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2026.

Από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Τουρέ και Ρουπέρτ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ουγγαρίας ξεχώρισε η Κις με 21 πόντους, με τις Γκορί και Στούντερ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 8-26, 30-49, 49-61, 68-82