Ελευθερία Μ. - Κλουζ 65-60: Ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Eurocup Women

Ιστορία μπροστά στον κόσμο της στο κλειστό του Μοσχάτου έγραψε η τοπική Ελευθερία που επικράτησε της Κλουζ με 65-60 και σε συνδυασμό με την νίκη στο πρώτο ματς, προκρ΄ίθηκε για πρώτη φορά στους ομίλους του Eurocup γυναικών. Πρώτη σκόρερ η  Ζετς με 12 πόντους .

Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη είχε το προβάδισμα από την αρχή. Με το χρονόμετρο να γράφει 4 λεπτά για τη λήξη της πρώτης περιόδου το σκορ έγραφε 15-8. Ακολούθησε ένα καλό δίλεπτο από την Κλουζ που έκανε ένα δικό της σερί 5-0 και πλησίασε με 15-13 ακριβώς 2:10'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 19-16.

Στη γενική εικόνα οι μπλε κυριαρχούν στο παρκέ και δεν αφήνουν κανένα περιθώριο στις Ρουμάνες να ελπίζουν για την ανατροπή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι επιθετικά η Ελευθερία με τις Μπικλ και Κάιζερ να πραγματοποιούν το 23-17 και ενώ το χρονόμετρο γράφει περίπου 9 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Περίπου 5 λεπτά πριν λήξει το δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ στο φωτεινό ταμπλό της οδού Μιαούλη έγραφε 30-21 έπειτα από εύστοχο λέι απ της Κάιζερ. Σταθερά μπροστά και αδιαμφησβήτητα κυρίαρχη η Ελευθερία Μοσχάτου που προελαύνει προς τους ομίλους τους Eurocup γυναικών, έχοντας διαφορά 24 πόντων στο συνολικό σκορ των δυο αγώνων (92-68).

Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 37-29, καθώς η Ζετς ευστοχεί σε τρίποντο δίνοντας νέα αφορμή στον κόσμο της ΑΟΕΜ να πανηγυρίσει και να χειροκροτήσει.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους το συνολικό σκορ δίνει ευρύ προβάδισμα στις μπλε με 99-76 και η ομάδα του Μοσχάτου είναι μόλις 20 αγωνιστικά λεπτά πριν γράψει ιστορία.

Η Ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο β' μέρος, με το τρίποντο της Μπικλ για το 45-33, να διατηρεί την Ελευθερία σε απόσταση ασφαλείας από τις Ρουμάνες. Ένα 0-7 από πλευράς Κλουζ... ροκάνισε την διαφορά στους πέντε πόντους (45-40), όμως ένα 5-0 από τις Λέρη και Ταμπάκου, έφερε τις γηπεδούχες στο +10 (50-40), με την Ελευθερία να μπαίνει στην τελευταία περίοδο, με προβάδισμα εννιά πόντων (58-49).

Η υπόθεση πρόκριση, μετά το +15 του πρώτου αγώνα, είχε ουσιαστικά κριθεί, με την Κλουζ, όμως, να μην αφήνει το παιχνίδι να της ξεφύγει, με στόχο να κερδίσει, τουλάχιστον, τις εντυπώσεις. Έτσι, οι Ρουμάνες... ροκάνισαν και πάλι την διαφορά, φτάνοντας στο σουτ (58-55 στο 35'). Τούρουντιτς και Λέρη έφεραν εκ νέου την Ελευθερία στο +8 (65-57), με το Μοσχάτο να κρατά το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε και με το τελικ΄ό 65-60... σφράγισε με θριαμβευτικό τρόπο (δύο νίκες), το εισιτήριο για την φάση των ομίλων του Eurocup Women.

Η Ζετς με 12 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της Ελευθερίας, με τις Τούρουντιτς και Μπικλ να έχουν από 11, η Λέρη πρόσθεσε 10, ενώ η Κίσερ είχε εννέα πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για την Κλουζ, η Πάγελ ήταν μία ομάδα μόνη της με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 58-49, 65-60.