Καϊσέρι – Ολυμπιακός 69-85: Ξεκίνημα με θρίαμβο στο Eurocup Women

Με νίκη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο Eurocup Women, με την ομάδα του Πειραιά να περνά σαν... άνεμος από την έδρα της Καϊσέρι, όπως δείχνει το τελικό 69-85.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε… μαγκωμένη στο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Καϊσέρι, που προηγήθηκε με 24-15, με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η εικόνα των «ερυθρόλευκων», όμως, άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ένα επιμέρους 10-2, που τον έφερε  στον πόντο (26-25). Η τουρκική ομάδα συνέχισε να διατηρεί το…. κεφάλι στο σκορ (32-26 στο 15’), με τον Ολυμπιακό, όμως, να απαντά με ένα 7-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 33-32, χάρη σε καλάθι της Βίτολα. Η Καϊσέρι απάντησε με ένα 5-0 για το 37-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-35 χάρη σε 2/2 βολές της Μόρισσον.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο,  με το 46-43 του 24’ να μετατρέπεται σε 47-56 στο 28, με την ομάδα του Πειραιά να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με +11, χάρη σε καλάθι της Γουίλιαμς (49-60).  Το καλάθι της Βϊτολα για το 51-64, έφερε τον Ολυμπιακό στο +13, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν στην νίκη με 85-69.

Εξαιρετική η Νικολοπούλου με 20 πόντους και 4/6 τρίποντα, με την Χριστινάκη να έχει 18 πόντους την Βίτολα να έχει 16 πόντους και την Γουίλιαμς να φτάνει κοντά στο triple double με 16 πόντους, εννέα ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Για την τουρκική ομάδα, η Γουάιλι είχε 18 πόντους και η Τσουκ 17.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85