Παναθηναϊκός – Μπεσίκτας 62-71: Πρώτη ήττα για το «τριφύλλι»

Η Μπεσίκτας έβαλε τέλος στο αήττητο του Παναθηναϊκού στο Eurocup Women, με το «τριφύλλι» να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με , που το φέρνει στο 1-2, μετά από το πέρας της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, προηγούμενες με 14-6 και 16-9, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Η Μπεσίκτας έτρεξε ένα 5-0 για το 16-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με την δεύτερη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες πόντο – πόντο μέχρι το 17’ (30-28). Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Μπεσίκτας ανέβασε την απόδοση της και με ένα επιμέρους 4-10, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 38-34. Ένα 7-0 για την φιλοξενούμενη ομάδα, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έστειλε την Μπεσίκτας στο +9 (34-43), το καλάθι της Λι έφερε την τουρκική ομάδα για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (36-47). Η Μπεσίκτας έφτασε μέχρι το +14 στο 35’, ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 10-0 για το 59-63 στο 38’, όμως οι δύο βολές της Κριβάτσεβιτς για το 59-65 έβαλε… τέλος στο ματς, με την Μπεσίκτας να φεύγει από την Αθήνα με την νίκη με 71-62.

Η Τζόουνς με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία από πλευράς Παναθηναϊκού, με την Σταμολάμπρου να έχει 13 πόντους και την Παυλοπούλου 12.

Για την Μπεσίκτας, ασταμάτητη ήταν η Έβανς με 30 πόντους και η Νόγκιτς είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71