Ολυμπιακός – Καϊσέρι 73-95: Δεύτερη ήττα για την ομάδα του Πειραιά.

Ένα επιμέρους 5-23, που μετέτρεψε το 28-20 του 13’ σε 33-43 στο 19’, ήταν αυτό που ουσιαστικά καταδίκασε τον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν την εντός έδρας ήττα από την Καϊσέρι με 95-73, πέφτοντας στο 2-2, μετά και το πέρας της 4ης αγωνιστικής του Eurocup Women.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Καϊσέρι. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικές από το 4’ και μετά, καθώς η ομάδα του Πειραιά, χάρη σε ένα επιμέρους 15-2, μετέτρεψε το 7—11 σε 22-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Εκ διαμέτρου αντίθετη, όμως, ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-20 στο 13, όμως κάπου εκεί υπέστη… μπλακ άουτ, με την Καϊσέρι να τρέχει ένα εμφατικό 5-23 (!), που μετέτρεψε το εις βάρος της -8 σε +10 (33-43), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με 38-45 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η κακή εικόνα της ομάδας του Πειραιά συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τις «ερυθρόλευκες» να μην μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τις αντίπαλες τους. Η Καϊσέρι ολοένα και αύξανε το υπέρ της προβάδισμα, με την πάροδο του χρόνου, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +12 (56-68). Ένα 4-11 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ουσιαστικά… τελείωσε το ματς, με την Καϊσέρι να ξεφεύγει με 79-60 και να φτάνει στην νίκη με 95-73, που ρίχνει τον Ολυμπιακό στο 2-2.

Η Βίτολα με 22 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με τις Γουίλιαμς και Χριστινάκη να ακολουθούν με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για την Καϊσέρι, η Γουάιλι ήταν ασταμάτητη με 30 πόντους, με την Τσούικ να προσθέτει 23.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-45, 56-68, 73-95