Παναθηναϊκός – Σλάβια Μπίστριτσα 66-64: Λύτρωση δια χειρός Αλέιν

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -15 απέναντι στην ουραγό (με 0-4) Σλάβια, στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τις «πράσινες», όμως, να δείχνουν χαρακτήρα, να επιστρέφουν στο ματς και στο τέλος να το κερδίζουν με 66-64, χάρη σε δύο βολές τις Αλέιν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Σλάβια κατάφερε να… πιάσει στον ύπνο τον Παναθηναϊκό, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 17-10 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 20-12. Το τρίποντο της Μαρτίσκοβα για το 12-23, έφερε την Σλάβια σε διψήφιο προβάδισμα, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό, όχι μόνο να μην μπορεί να επιστρέψει στο σκορ, αλλά να φτάνει μέχρι και το -15 (21-36), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με σκορ 30-42.

Η Μούγιοβιτς με τρίποντο πέτυχε το 30-45, με την έναρξη του β΄ μέρους, όμως κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός… ξύπνησε! Οι «πράσινες» άρχισαν να… ροκανίζουν την εις βάρος τους διαφορά και με ένα αρχικό 11-2 πλησίασαν σε 41-47. Η Μούγιοβιτς, με νέο τρίποντο, πέτυχε το 41-50, όμως το «τριφύλλι» είχε πάρει… φόρα και με σερί 9-0 ισοφάρισε σε 50-50. Το τρίποντο της έγραψε το 50-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, όμως η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα «πράσινο» 4-0 για το… προσπέρασμα (54-53). Το σουτ της Παυλοπούλου για το 61-57, έδωσε πολύτιμο προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Παναθηναϊκό, όμως η Σλάβια δεν το έβαλε κάτω και με την Μούγιοβιτς ισοφάρισε σε 64-64 στα 41’’. Τελικά, τις «πράσινες» λύτρωσε η Αλέιν, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 12’’ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-64. Η Σλάβια θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση, όμως η Μούγιοβιτς αστόχησε σε δύο βολές στα 5’’, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη, που τον φέρνει στο 3-2 και τον κρατά ολοζώντανο στο κυνήγι της πρόκρισης, είτε απευθείας μέσω των πρώτων δύο θέσεων του ομίλου, είτε ως καλύτερος τρίτος, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων.

20 πόντοι και έξι ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός της Αλέιν, στο ντεμπούτο της με την πράσινη φανέλα, με την Τζόουνς να έχει 14 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ η Παυλοπούλου είχε 12 πόντους.

Για την Σλάβια, 25 πόντους αλλά και 0/2 βολές στο φινάλε του αγώνα, είχε η… μοιραία Μούγιοβιτς, με την Μπογκίσεβιτς να έχει 14 πόντους και την Μπούρα 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64