ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 55-74: Περίπατος στην Θεσσαλονίκη για τις «ερυθρόλευκες»

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στην Θεσσαλονίκη, με τις πρωταθλήτριες να διαλύουν τον ΠΑΟΚ με 74-55, σε παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Το ενδιαφέρον του αγώνα κράτησε για ένα 10λεπτο (23-22), καθώς από την δεύτερη περίοδο και μετά, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Η ομάδα του Πειραιά πήρε διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο (29-40), για να έρθει ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, να βάλει τέλος στο ματς, με τις «ερυθρόλευκες» να τρέχουν ένα επιμέρους 9-24 για το 38-64 του 30. Το +26 έφερε εφησυχασμό στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων, κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα εντυπωσιακό 17-2 (!) που έριξε την διαφορά στους 11 πόντους (55-66). Κάπου εκεί, όμως, οι φιλοξενούμενες σοβαρεύτηκαν και έκλεισαν το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σερί 9-0, που διαμόρφωσε το τελικό 55-74.

Εξαιρετική η Χριστινάκη με 16 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, 14 πόντους πέτυχε η Νικολοπούλου, ενώ Βίτολα και Γουίλιαμς έκαναν double – double, η πρώτη με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ και η δεύτερη με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τον ΠΑΟΚ, η Γουόκερ το πάλευε μόνη της με 23 πόντους.

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 23-22, 29-40, 38-64, 55-74
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 23(3), Κιλαζίδου 7, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη, Τζόουνς 18.
Ολυμπιακός (Νίκλας): Ουίλιαμς 14(2), Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 14(4), Καρλάφτη 7, Δίελα, Βίτολα 16(1), Χριστινάκη 16(1), Κολλάτου, Τόμπιν 6.