Eurocup Women: Ευρώπη τέλος για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Το ευρωπαϊκό ταξίδι των δύο ελληνικών ομάδων, για την σεζόν 2023-24, ολοκληρώθηκε στην φάση των «32» του Eurocup Women.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έψαχναν ένα… θαύμα απέναντι σε Ρίγα και Γκντίνια, για την πρόκριση στους «16» του Eurocup Women, μετά τις εντός έδρας ήττες στα πρώτα παιχνίδια , το οποίο, όμως, δεν ήρθε.

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε νίκη με +11 στην Πολωνία για να πάρει το εισιτήριο για την συνέχεια, με τις «πράσινες» να ξεκινάνε δυνατά, όντας από νωρίς στο +5 (6-11). Το καλάθι της Αλέιν για το 10-15, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, κράτησε το «τριφύλλι» σε θέση οδηγού, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Γκντίνια απάντησε με ένα 8-0 για το 18-15, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο +7 (24-17), προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι το φινάλε του α’ μέρους (33-26). Ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το παιχνίδι και χάρη σε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά με 40-38. Η Γκντίνια έτρεξε ένα 5-0 για το 43-40, με την ομάδα της Πολωνίας να μπαίνει με +2 στην τελευταία περίοδο (47-45). Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Γκτίνια ξέφυγε με 55-47, όμως οι «πράσινες» έφτασαν και πάλι σε απόσταση βολής (59-56 στο 35’). Η Γκντίνια, όμως, παρέμεινε ψύχραιμη, ξέφυγε εκ νέου με +8 (64-56 στο 38’), φτάνοντας στην νίκη – πρόκριση με 67-63.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Τζόουμς με 31 πόντους, με την Τσβίτκοβιτς να έχει 12 πόντους, ενώ η Αλέιν είχε εννέα πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για την Γκντίνια, η Κάστανεκ είχε 15 πόντους, η Ντέιβις 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ και η Μπόρκοσβκα 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 33-26, 47-45, 67-63

Η ήττα με 53-72 στο ματς του ΣΕΦ, καθιστούσε… απαγορευτική όποια σκέψη για ανατροπή από πλευράς Ολυμπιακού. Μάλιστα, η Ρίγα, με ένα σερί 7-0, μετέτρεψε το 15-15 του 7’ σε 22-15 με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός, πάντως, απαλλαγμένος από το άγχος του αποτελέσματος, επέστρεψε άμεσα, αποκτώντας, μάλιστα και το προβάδισμα με 31-30, με την Ρίγα, πάντως, να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά με 38-35.  Ένα 5-0 από πλευράς Λετονών, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφερε την Ρίγα στο +8 (43-35), ενώ το τρίποντο της Πουλβέρ έγραψε το 46-37. Κάντζη και Νικολοπούλου μείωσαν στους πέντε (50-45), με την Χριστινάκη να γράφει το 52-47, με το φινάλε του δεκαλέπτου.  Η αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 3-11, που τον έφερε μπροστά με 58-55. Στα τελευταία λεπτά, όμως, μίλησε η ποιότητα της γηπεδούχου ομάδας, που με ένα δικό της 11-3 πέρασε μπροστά με 66-61, με το τελικό 70-65 να στέλνει την ρίγα στους «16» του Eurocup Women.

Η Χριστινάκη με 17 πόντους ηγήθηκε του «ερυθρόλευκου» σκοραρίσματος,  με την Βίτολα να ακολουθεί με 15 και την Κάντζι με 10 πόντους.

Για την Ρίγα, η Πουλβέρ είχε 16 πόντους, με τις Κλαβό και Λάμπερτ να έχουν από 14.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-35, 52-47, 70-65