Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 65-61: Πράσινο το εισιτήριο για τους ημιτελικους του Κυπέλλου γυναικών

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν αντιμέτωποι στη Λεωφόρο στο πλαίσιο του 27ου Κυπέλλου γυναικών και τη φάση των «8», με τις πράσινες να νικούν με , περνώντας στους ημιτελικούς.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Τζάζμιν Τζόουνς με 24 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε η Αλέιν με 12 πόντους και 18 ριμπάουντ. Από την άλλη για τις ηττημένες διακρίθηκε η Χριστινάκη με 16 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα μέσα στη Λεωφόρο καθώς με 6 λεπτά να έχουν περάσει η Βίτολα ολοκληρώνει το σερί των ερυθρόλευκων για το 8-0. Κατόπιν ο Παναθηναϊός αντέδρασε και με την Παυλοπούλου να ευστοχεί σε τρίποντο κάνει το 7-10 κι ενώ απέμεναν 4 λεπτά για τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το πρω΄το δεκάλεπτο έληξε με 14-19, καθώς η Βίτολα ευστόχησε σε χουκ από μέση απόσταση κι ενώ απέμεναν 15''.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Παναθηναϊκό, με τις πράσινες να πλησιάζουν, να περνούν μπροστά και να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό του παιχνίδιού. Πιο συγκεκριμένα και με 2 αγωνιστικά λεπτά να έχουν περάσει η Αλεξανδρή κάνει το 19-19 περνώντας ανάμεσα από Βίτολα και Τόμπιν ανενόχλητη χωρίς να κοπεί. Ακολούθως κι ενώ απέμεναν 3:54'' πριν το τέλος του ημιχρόνου η Τζόουνς κάνει το 26-27 για να έρθει η τρίποντη απάντηση από τη Σπυριδοπούλου για το 27-30.

Στα 2:17'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Τσβίτκοβιτς με ένα προσωπικό σερί 4 πόντων βάζει μπροστά τον ΠΑΟ με 33-32. Έκτοτε οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες να ελέγχουν το ματς.

Το ημίχρονο τελείωσε με 38-35, αφού η Μπρουκ πήρε το σουτ λίγο πριν την κόρνα της λήξης και ευστόχησε από μέση απόσταση.

Στο τρίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες κατά ένα μεγάλο μέρος. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεχωρίσει σαφώς στα τελευταία λεπτά της περιόδου. Πιο δυγκεκριμένα, η Σωτηρίου με εύστοχο σουτ 3 πόντων κα΄νει το 50-47 κι ενώ απέμενε 1:13'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, οι Τσβίτκοβιτς  και Γουίλιαμς διαμόρφωσαν το 53-49 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε σαφώς πιο βελτιωμένος και έτοιμος. Με 7:39'' να απομένουν για τη λήξη η Τζόουνς ευστοχεί σε δίποντο κάνοντας το 55-49.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τη Χριστινάκη, ενώ η Νικολοπούλου έδωσε προβάδισμα για... λίγα δευτερόλεπτα.

Η Ελληνοκύπρια παίκτρια  με 4 λεπτά να απομένουν έκανε το 59-56, ευστοχώντας σε ζευγάρι βολών. Κατόπιν και με 1:11'' να απομένει για το τέλος η Νικολοπούλου βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 59-60, για να απαντήσει η Τζόουνς για το 61-60.

Τζόουνς και Σωρηρίου ευστοχώντας σε βολές κάνουν το τελικό 65-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61