Αθηναϊκός – Ηρακλής 80-82: Απόδραση από τον Βύρωνα

Σπουδαία νίκη, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, πέτυχε ο Ηρακλής, που επικράτησε του Αθηναϊκού με 82-80 στην παράταση, χάρη σε 2/2 βολές της Αυτζή στα 22’’. Αυτοκτόνησε η ομάδα του Βύρωνα, που βρέθηκε στο +8 (73-65), 1’34’’ πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ακατάλληλη για… καρδιακούς ήταν η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης του Βύρωνα. Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος, ο Αθηναϊκός επέστρεψε από το -5 του ημιχρόνου (40-45) και με το υπέρ του 73-65, 1’34’’ πριν το φινάλε, ουσιαστικά… αγκάλιασε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Ηρακλής, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με ένα ανεπανάληπτο 8-0 στα τελευταία 94’’, έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 78-75, ο Ηρακλής με ένα 5-0 πέρασε μπροστά με 80-78, η Τίλμαν στα 24’’ ισοφάρισε σε 80-80, η Αυτζή με 2/2 βολές στα 22’’ πέτυχε το 80-82, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο της νίκης στο φινάλε, δια χειρός Τίλμαν, δεν βρήκε στόχο. Έτσι, ο Ηρακλής, έστω… δια πυρός και σιδήρου, έφτασε στο 7-4, με τον Αθηναϊκό να παραμένει χωρίς νίκη μετά από 11 παιχνίδια.

21 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε η Χάρις και 20 πόντους η Τσερτς για τον Ηρακλή, ενώ από πλευράς Αθηναϊκού, η Γκάβιν είχε 33 πόντους και 15 ριμπάουντ και η Τίλμαν 21 πόντους.

Αθηναϊκός-Ηρακλής 80-82 (παρ.)
Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λογοθέτης-Χατζημάρκος
Δεκάλεπτα: 16-19, 40-45, 56-56, 73-73 (κ.δ.) 80-82 (παρ.)
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 21(1), Γρύλλια, Χατήρα 14, Καλαφάτη, Στεφανίδου 1, Τσίκα, Μάνου 7(1),Οικονομάκη 4, Παρασκευοπούλου,  Γκάβιν Κένεντι 33(5).
Ηρακλής (Πολυμένης): Αυτζή 10(1), Γιαννούδη 5, Παπαροϊδάμη 4, Πατούνη 3(1), Γεροστεργίου 4, Χάρις 21, Ντιν 15(2), Τσερτς 20(1).