Ηρακλής  -ΠΑΣ Γιάννινα 64-69: Στην 5η θέση της Α1 Γυναικών η ομάδα της Ηπείρου

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε και από την Θεσσαλονίκη, επικράτησε του Ηρακλή με 69-64 και με 2-0 νίκες κατέλαβε την 5η θέση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Ηπείρου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο 1’ μέρος, με τον ΠΑΣ να ξεκινά με το εντυπωσιακό 5-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με +14 (23-39). Ο Γηραίος ξεκίνησε την αντεπίθεση του στην επανάληψη, ισοφάρισε σε 56-56 στο 33’, όμως οι φιλοξενούμενες ήταν ψύχραιμες στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στην νίκη με 69-64.

Η Μάρκοβιτς είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, με την Άσμπερι να έχει 18 πόντους και την Μαρίνη 17 για τον ΠΑΣ, που κατέβηκε με οκτώ παίκτριες.

Για τον Ηρακλή, Γιαννούδη και Πράπα είχαν από 18 πόντους, με την πρώτη να έχει 11 ριμπάουντ και την δεύτερη έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Διαιτητές: Γεωργούλης, Λυγουράς, Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 5-23, 23-39, 49-54, 64-69
Ηρακλής (Πολυμένης): Μανούση, Αυτζή 11(2), Γιαννούδη 18(2), Παπαροϊδάμη 3(1), Πράπα 18(3), Πατούνη 6(2), Στέφενς 8, Δαρούδη, Κούμαρα.
ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 7(1), Μάρκοβιτς 20(1), Πηλακούτα 2, Σαρηγιαννίδου 5, Μαρίνη 17(2), Άσμπερι 18(1).