ΠΑΣ Γιάννινα – Ντιναμό Σάσαρι: 63-80: Ήττα στην ευρωπαϊκή πρεμιέρα της ομάδας της Ηπείρου

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να αντέξει απέναντι στην Ντιναμό Σάσαρι, με την ομάδα της Ηπείρου, στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας της, να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με 80-63, για τα προκριματικά του Eurocup, αποτέλεσμα που μετατρέπει σε κάτι παραπάνω από εξαιρετικά δύσκολη, την ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (25/9) επί ιταλικού εδάφους.

Ο ΠΑΣ φάνηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Σάσαρι, όπως δείχνει το 17-21, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, όμως, η ιταλική ομάδα ανέβασε την απόδοση της, έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο (34-44), έφτασε την διαφορά μέχρι το +21 (59-80), με το τελικό 63-80 να φαντάζει καταδικαστικό ενόψει της ρεβάνς στην έδρα της Ντιναμό.

Η Γουάλας με 26 πόντους ήταν η κορυφαία του ΠΑΣ, με την Σαρηγιαννίδου να έχει 12 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ για την Σάσαρι, 22 πόντους είχε η Γκονζάλες και 16 η Τέιλορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21,  34-44, 47-63, 63-80