Ηρακλής – Τάρμπ 33-119: Εντός έδρας εφιάλτης για τον «Γηραιό»

Τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για το Group G του Eurocup Women για τον Ηρακλή, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γνωρίζει τον διασυρμό στο «Ιβανώφειο» από την αήττητη Ταρμπ, με 119-33.

Το παιχνίδι δεν χωρά κριτικής, καθώς ο Ηρακλής δεν κατάφερε σε καμία στιγμή να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλο του, όπως δείχνει το 1-21 μετά από 3 ½ λεπτά αγώνα, με την Ταρμπ να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 36-7! Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την γαλλική ομάδα να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, κλείνοντας το ημίχρονο με ενεργητικό 74 πόντων (!) και προβάδισμα +61 (13-74). Φυσικά, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο β’ μέρος, με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι τεράστια, παρά το… φρένο που πάτησαν οι φιλοξενούμενες, κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο. Έτσι, το τελικό 33-119… σφράγισε την τρίτη ήττα των «κυανόλευκων» σε ισάριθμα παιχνίδια στο Eurocup Women.

Η Ντίκι με 10 πόντους, ήταν η μοναδική διψήφια παίκτρια του Ηρακλή, ενώ από πλευράς Ταρμπ, η Μούσα είχε 24 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-36, 13-74, 20-93, 33-119