Ολυμπιακός – Πρωτέας 92-67: Επιστροφή στις νίκες με +25

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί του Πρωτέα Βούλας με 92-67… καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, πείσμωσαν τις παίκτριες του Θάνου Νίκλα, που μπήκαν… αγριεμένες στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων για κάτι παραπάνω από 4’ (11-9), όμως στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 19-4 στα υπόλοιπα 6’, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 30-13. Εκρηκτικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις Ράτσα και Σύρρα να τρέχουν ένα 6-0 για το 39-13, με τις πρωταθλήτριες να κλείνουν το α’ μέρος στο +20 (51-31).

Στο β’ μέρος η ομάδα του Πειραιά έβγαλε το πόδι από το γκάζι, δίνοντας την δυνατότητα στον Πρωτέα να πλησιάσει μέχρι τους 11 πόντους (56-45). Ράτσα και Χριστινάκη, όμως, πέτυχαν έξι αναπάντητους πόντους, για το 62-45, με τον Ολυμπιακό να κρατά το υπέρ του προβάδισμα, μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδοδυ (73-57). Στην τέταρτη περίοδο οι πρωταθλήτριες ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους, εκτόξευσαν εκ νέου την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (88-63 στο 34’), φτάνοντας στην νίκη με 92-67.

Χριστινάκη με 19 πόντους και Χέμπε με 17, ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Ολυμπιακού, που είχε την Ράτσα στους 14 πόντους. Για τον Πρωτέα, η Τζορτζ είχε 26 πόντους και οι Έβερετ και Έντουαρντς από 10.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Κιουλάφας-Καραπαπάς
Δεκάλεπτα: 30-13, 51-31, 73-57, 92-67
Ολυμπιακός (Νίκλας): Χέμπε 17(1), Χριστινάκη 19, Ράτσα 14(2), Πηλακούτα, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 6, Καρλάφτη 5(1), Λάμπερτ 8(2), Δίελα 5(1), Κολλάτου 8(1), Τόμπιν 6.
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Στολίγκα, Πολυμένη 4(1), Σακελλαρίου 4, Χατζηγιακουμή 4, Αλεξιά, Αναστασοπούλου 9(3), Εβερετ 10, Γασπαράτου, Τζορτζ 26(1), Έντουαρντς 10.