Κρόνος- Ο.Α. Χανίων: 75-57 Ξεχώρισε η Γρηγοροπούλου με double-double

Αν και ο Κρόνος βρέθηκε ισόπαλος με τον ΟΑ Χανίων στο ημίχρονο (34-34), οι αθλήτριες της ομάδας από τον Άγιο Δημήτριο κατάφεραν να επικρατήσουν με 75-57 στην πρώτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Ο Κρόνος είχε από νωρίς το προβάδισμα και κατάφερε με ένα σερί 6-2 στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου να πάρει αέρα έξι πόντων από τον ΟΑ Χανίων (27-21). Με ένα επιμέρους 7-13 στην δεύτερη περίοδο οι Κρητικές κατόρθωσαν να φέρουν το ματς στα ίσα στο ημίχρονο (34-34). Βέβαια στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Κρόνος πάτησε το γκαζί με ένα σερί 10-2 (44-36) και προηγούνταν με δώδεκα πόντους το τέλους της τρίτης περιόδου (54-42). Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου με ένα επί μέρους 21-13 κατάφερε να πάρει την νίκη ενάντια στον ΟΑ Χανίων με 75-57, αλλά και την πολύτιμη διαφορά των 18 πόντων, που ίσως φανεί πολύτιμη στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Από τον Κρόνο ξεχώρισαν οι Γρηγοροπούλου με 25 πόντους και 21 ριμπάουντ, με την Μποσγάνα να προσθέται 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από την ΟΑ Χανίων διακρίθηκαν οι Δερμιτζάκη και Δασκουλίδου με 14 και 11 πόντους έκαστος.