Ηλιούπολη-Πιερικός: 84-53 Με την υπογραφή της Χατζηλεοντή

Η Ηλιούπολη νίκησε τον Πιερικό- Αρχέλαο με 84-53 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Αν και οι Κατερινιώτισσες ήταν μπροστά στο ένατο λεπτό (17-20), τα κορίτσια από την Ηλιούπολη με τέσσερις πόντους σερί κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στην πρώτη περίοδο (21-20). Με ένα επί μέρους 11-5 η Ηλιούπολη πάτησε το γκάζι (32-25), αλλά προηγούνταν με μόλις τρεις πόντους στο ημίχρονο (40-37).

Με ένα επί μέρους 24-8 και 20-9 στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο αντίστοιχα, η Ηλιούπολη εξασφάλισε εύκολα την νίκη με 84-53 κόντρα στον Πιερικό και έκανε το 3/3.

Από την Ηλιούπολη ξεχώρισαν οι Χατζηλεοντή με τους 28 πόντους και τα 27 ριμπάουντ, με την Δαμουλάκη να προσθέτει 21 πόντους. Από τον Πιερικό διακρίθηκαν οι Κιολέογλου και Καρατασίου με 22 και 10 πόντους αντίστοιχα.