A1 Γυναικών: Χέρι - χέρι στην κορυφή, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Τα Χανιά στην κορυφή της βαθμολογίας (εκμεταλλευόμενοι το ρεπό της κρητικής ομάδας), έπιασαν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, μετά τους εκτός έδρας θριάμβους σε Λευκάδα και Ιωάννινα, αντίστοιχα, για την 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» φρόντισαν να… τελειώσουν το παιχνίδι τηςς Λευκάδας, απέναντι στην Νίκη, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 28-5! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +31 για τον Ολυμπιακό (24-55), με την εικόνα τη αναμέτρησης να μην αλλάζει και στην επανάληψη. Το αντίθετο, μάλιστα, καθώς ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμα περισσότερο το πόδι στο γκάζι, έτρεξε ένα 4-38 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 28-93, έσπασε την 100άρα στο 33’ (34-101) και έφτασε στην δια περιπάτου νίκη με 110-43, που τον φέρνει στην κορυφή με 11 βαθμούς, όσους έχουν τα Χανιά.

Σταμολάμπρου και Φοντέιν με 19 πόντους, ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού, που είχε τις Σταμάτη και Αλεξανδρή με 15 πόντους, την Ντέιβις με 14 και την Κόστοβιτς με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας των "ερυθρόλευκων", το 52-27 στα ριμπάουντ, αλλά κυρίως το 33-10 στις ασίστ!

Για την Νίκη, η Πολυμένη είχε 16 πόντους και η Μπεσόλο οκτώ πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:  5-28, 24-55, 28-93, 43-110

nikiosfpniki

nikiosfposfp

Τέλος στο αήττητο του ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε θριαμβευτικά  από την πρωτεύουσα της Ηπείρου με 72-46, φτάνοντας τους 11 βαθμούς, όσους έχουν Ολυμπιακός και Χανιά.

Το τριφύλλι, με όπλο την άμυνα του (δέχτηκε μόλις έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο), προηγήθηκε με 25 πόντους από το ημίχρονο (19-44), βάζοντας τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση, η οποία ήρθε με 72-46.

Ασταμάτητη η Ριντ, τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, με την Μόργκαν να έχει 11 πόντους, ενώ για τον ΠΑΣ, η Γκρέις είχε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, με την Πανούση να προσθέτει 11 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 19-44, 32-61, 46-72

paspaopao

paspaopaoo

Διπλό και για τον ΕΦΑΟΖ, που πέρασε με άνεση από το Μοσχάτο, όπως δείχνει το τελικό 66-48, απέναντι στην τοπική Ελευθερία.

Η ομάδα του Ζωγράφου.. .έχτισε διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα (9-27 στο 10’), την οποία και διατήρησε με άνεση, στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας στην νίκη με 66-48, που την φέρνει στους 9 βαθμούς, με την Ελευθερία να φτάνει στους 5, όσες και οι φετινές της ήττες, σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Βαμβακά με 15 πόντους και οκτώ ριμπάουντ και η Θεοδωρομανωλάκη, με 15 πόντους, ξεχώρισαν από τον ΕΦΑΟΖ, ενώ για την Ελευθερία, η Βώλου είχε 13 πόντους και η Έιβερι 11.

Τα δεκάλεπτα: 9-27, 23-37, 33-53, 48-66

eleefaozele

eleefaozefaoz

Τέλος, σε αντίθεση με τα τρία προηγούμενα παιχνίδια, η αναμέτρηση της Καλλιθέας, ανάμεσα στις Εσπερίδες και τον ΠΑΟΚ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Δικέφαλο να φτάνει στην νίκη με 66-65.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ σε όλη την διάρκεια του και κρίθηκε με καλάθι της Μάντεν στα 70’’ για το φινάλε, με τις Εσπερίδες να αστοχούν στο σουτ της νίκης με την Κολλάτου στα 6’’.

Πολυβόλο η Μάγιο, τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους, ενώ η Μάντεν είχε 16 πόντους, ανάμεσα τους το καλάθι της νίκης και 10 ριμπάουντ. Για τις Εσπερίδες, η Λέιντελ είχε 16 πόντους και οι Λουκάτου και Κολλάτου από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-39, 50-52, 65-66