Σέπσι-Ολιμπία Μπρασόφ 93-60: Πρώτη νίκη στα ημιτελικά για την ομάδα της Παυλοπούλου

Η Σέπσι συνέχισε το αήττητο της στο εγχώριο πρωτάθλημα επικρατώντας της Ολιμπία Μπρασόφ με 93-60, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στα ημιτελικά του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Σέπσι δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα, η Ολιμπία Μπρασόφ πίεσε και κράτησε μέχρι την τρίτη περίοδο το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με την γηπεδούχο ομάδα να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-49). Η Σέπσι με ένα επί μέρους σκορ 34-11 στην τέταρτη περίοδο, ανέβασε την διαφορά της και επικράτησε της Ολιμπία Μπρασόφ με 93-60, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Από την Σέπσι η Πηνελόπη Παυλοπούλου σκόραρε εννιά πόντους, μοίρασε δύο ασίστ και μάζεψε ένα ριμπάουντ σε 23:38 λεπτά, ενώ οι Τομπίν και Παράου σκόραραν από 27 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ολιμπία Μπρασόφ ξεχώρισε η Κόρντα με 14 πόντους, ενώ η Μακντόναλντ και Πέσοβιτς έβαλαν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-21, 43-35, 59-49, 93-60