Πρόκριση στα τελικά για την ομάδα της Παυλοπούλου

Η Σέπσι στην οποία αγωνίζεται η Πηνελόπη Παυλοπούλου επικράτησε εύκολα της Ολιμπία Μπρασόβ εκτός έδρας με 78-48, κάνοντας το 3-0 στην σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στα τελικά του πρωταθλήματος της Ρουμανίας.

Η Σέπσι είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-23).

Η Σέπσι διατήρησε και ανέβασε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 47-25 στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να νικήσει 78-48 και να κάνει το 3-0 στην σειρά των ημιτελικών. Η ομάδα από το Σφάντου Γκεόργκε προκρίθηκε αήττητη στα τελικά του Ρουμανικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σάτου Μάρε, που... σκούπισε με 3-0 την Αράντ.

179002859 890729528440794 1206207563101689362 n

Από την Σέπσι ξεχώρισε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με δώδεκα πόντους και μία ασίστ σε 14:36 λεπτά, ενώ η Γκάρτνερ σκόραρε 29 πόντους. Από την Ολιμπία Μπρασόβ διακρίθηκαν οι Πέσοβιτς και Μακντόναλντ με 19 και 11 πόντους αντίστοιχα. Υπενθυμίζουμε ότι η Ελληνίδα διεθνής γκαρντ έχοντας κατακτήσει ήδη το Κύπελλο Ρουμανίας, πάει να κάνει το ντάμπλ εφόσον η Σέπσι κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 15-16, 23-31, 36-52, 48-78