Σέπσι-Σατού Μάρε 69-68: Έκανε το 1-0 στους τελικούς η ομάδα της Παυλοπούλου

Έκανε ένα μεγάλο βήμα εμπρός η Σέπσι στο δρόμο προς το νταμπλ, επικρατώντας της Σάτου Μάρε με 69-68 στο πρώτο παιχνίδι των τελικών του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με την Σέπσι να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (31-31).

Στο δεύτερο μέρος, η Σέπσι πήρε τα ηνία του αγώνα, με την Σάτου Μάρε να πιέζει συνεχώς, αλλά τους γηπεδούχες να προηγούνται με ένα πόντο το τέλος της τρίτης περιόδου (51-50). Παρότι, η Σέπσι προηγήθηκε με έντεκα πόντους (65-54) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενες το ανέτρεψαν  και πέρασαν μπροστά με ένα πόντο στο τελευταίο λεπτό (68-67, 29'). Η Σέπσι διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε εντός έδρας της Σάτου Μάρε με 69-68, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Ο δεύτερος και ο τρίτος αγώνας της σειράς έχουν οριστεί για τις 6/5 και 10/5 αντίστοιχα.

Από την Σέπσι ξεχώρισαν οι Γκαρντνερ και Πάσιτς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να έχει τρεις πόντους, ένα ριμπάουντ και ένα ασίστ σε 10:11 λεπτά. Από την Σάτου Μάρε ξεχώρισαν οι Γκος και Μπράιτ με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 51-50, 69-68