Σέπσι-Σατού Μάρε 73-50: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η ομάδα της Παυλοπούλου

Η Σέπσι επικράτησε της Σάτου Μάρε με 73-50, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών του Ρουμανικού πρωταθλήματος.

Αν και στο προηγούμενο ματς, η Σέπσι πήρε την νίκη δια πυρός και σιδήρου, στο δεύτερο αγώνα έκανε μια πιο άνετη επικράτηση. Πάροτι οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με εννιά πόντους (14-5), η Σάτου Μάρε μάζεψε την διαφορά, με την Σέπσι να είναι μπροστά μόλις δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-12). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις "πράσινες" να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (27-26).

Η Σέπσι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 46-24, κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και να νικήσει την Σάτου Μάρε με 73-50.

Από την Σέπσι οι Γκαρντνερ και Μαντάς σκόραραν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να έχει εφτά πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 14:28 λεπτά. Από την Σάτου Μάρε διακρίθηκαν οι Γκος και Σολόποβα με 25 και 8 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 47-36. 73-50