Α1 Γυναικών: Φινάλε με νίκες για ΠΑΣ και ΠΑΟΚ

ΝΙκηφόρα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ, που επικράτησαν των ΟΑ Χανίων και ΕΦΑΟΖ αντίστοιχα.

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό 30-9 στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστρεψε από το -7 του ημιχρόνου και με την νίκη του με 78-60, επί των Χανίων, τερμάτιε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (17-21), αυξάνοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους στο ημίχρονο (31-38). Ο ΠΑΣ, όμως, μπήκε μεταμορφωμένος στο παρκέ, με την έναρξη της επανάληψης, έτρεξε ένα εκκωφαντικό 30-9 για το 61-47, διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας, μέχρι το φινάλε. Έτσι, η νίκη της ομάδας της Ηπείρου με 61-47, την βρίσκει να τερματίζει στην 5η θέση της βαθμολογίας, με τα Χανιά να καταλαμβάνουν την 4η θέση.

Η Μπράουν με 23 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ του ΠΑΣ, με την Πανούση να ακολουθεί με 20, την Γκρέις να έχει 15 πόντους και 13 ριμπάουντ και την Βιντσιλαίου 11 πόντους.

Για τον ΟΑ Χανίων, η Τζάκσον είχε 13 πόντους, η Ψυχογιού 12 και οι Θεοδώρου και Ντράμοντ από 10.

Τα δεκάλεπτα:  17-21, 31-38, 61-47, 78-60

Pasoaxpas

pasoaxoax

Ένα σερί 0-14  στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση ανάμεσα στον ΕΦΑΟΖ και τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να φτάνει στην νίκη με 63-53 και την κατάκτηση της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου, με την ομάδα του Ζωγράφου να τερματίζει έκτη.

Ο ΕΦΑΟΖ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο της μισό, παίρνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο προβάδισμα έξι πόντων (21-15), το οποίο διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (41-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η γηπεδούχος ομάδα σημείωσε μόλις πέντε πόντους, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει την ευκαιρία για την προσπέραση (46-47). Το τρίποντο της Κεσσέ στο 33’ έφερε τον ΕΦΑΟΖ και πάλι στο +4 (53-49), όμως το φινάλε ήταν… ασπρόμαυρο, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει ένα 14-0, φτάνοντας στην νίκη με 63-53.

Πολυβόλο η Μάγιο, σταμάτησε στους 30 πόντους, με την Ακλ να έχει 16 και την Μάντεν να… αγγίζει το triple double, με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Για τον ΕΦΑΟΖ, Κεσσέ και Θεοδωρομανωλάκη, είχαν από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-35, 46-47, 53-63

efaozpaokefaoz

efaozpaokpaok

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 66-56, κατακτώντας την πρώτη θέση της βαθμολογίας και το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει των τελικών του πρωταθλήματος.

Η σειρά των τελικών ξεκινά την Τετάρτη (12/5) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τις δύο ομάδες να κουβαλάνε από μία νίκη από την κανονική περίοδο και τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις τρεις νίκες.

Από εκεί και πέρα, την 3η θέση κατέκτησε ο ΠΑΟΚ και την τέταρτη ο ΟΑ Χανίων.