Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-70: Κόκκινο προβάδισμα τίτλου στο θρίλερ του ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του πρώτου τελικού του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες, χάρη σε καλάθι της Σταμάτη 5’’ πριν το φινάλε, επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 72-70 και έκαναν το 2-1 στην σειρά, καθώς το δίποντο της Ριντ με την λήξη του αγώνα, κρίθηκε εκπρόθεσμο.  Ένσταση κατά του κύρους της αναμέτρησης, κατέθεσε πριν την έναρξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός, για αντικανονική συμμετοχή της Ολγας Χατζηνικολάου, όπω και ο Παναθηναϊκός, στο φινάλε, για το εκπρόθεσμο καλάθι της Ριντ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ του ΣΕΦ, παίρνοντας ένα γρήγορο προβάδισμα με 8-0.  Η Κόστοβιτς ήταν αυτή που πέτυχε το πρώτο ερυθρόλευκο καλάθι, μετά από τρία… στείρα λεπτά (2-8), ενώ δύο τρίποντα των Σταμάτη και Σταμολάμπρου, έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (10-12 στο 7’).  Μάλιστα, με το καλάθι της Νικολοπούλου για το 15-14, η ομάδα του Πειραιά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο στους 17 πόντους.

Ακόμα ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου, φέρνει για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +3, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-19), ενώ η Κόστοβιτς έστειλε τις ερυθρόλευκες στο +5 (26-21 στο 15’). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα επιμέρους 2-9, με το τρίποντο της Λύμουρα να γράφει το 28-30, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός είχε τον τελευταίο λόγο, με την Σταμολάμπρου να γράφει το 32-32, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΣΕΦ.

Με τρίποντο της Λύμουρα για το 32-35, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, όμως η Αλεξανδρή απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 35-35.  Ακόμα ένα καλάθι της Αλεξανδρή, που έχει πάρει… φωτιά στην τρίτη περίοδο, πέρασε μπροστά με 42-41, ενώ η Νικολοπούλου με τρίποντο έγραψε το 47-44, προβάδισμα το οποίο ο Ολυμπιακός διατήρησε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο της Μόργκαν και ένα καλάθι της Ριντ, έφερε ένα γρήγορο 5-0 για τον Παναθηναϊκό, για το 49-51, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ενώ ακόμα ένα τρίποντο της Μόργκαν, έγραψε το 51-54 στο 34’. Τρεις κρίσιμοι πόντοι της Χατζηνικολάου, για το 57-62, έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων στο τριφύλλι, με τον Ολυμπιακό να έχει να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό της Νικολοπούλου στο πρόσωπο. Το παιχνίδι, όμως, είχε ακόμα δρόμο μπροστά του, με τις Κόστοβιτς και Φοντέιν να φέρνουν το ματς στα ίσα στο 36’ (62-62). Το θερμόμετρο, πλέον… κτυπούσε κόκκινο. Ο Ολυμπιακός έπαιξε δύο συνεχόμενες εξαιρετικές άμυνες, με την μπάλα να μένει σε πράσινα χέρια, όμως επιθετικά δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα καλάθι. Η Λεουτσάνκα, μετά από επιθετικό ριμπάουντ της Χατζηνικολάου, πέτυχε ένα πολύτιμο καλάθι για το 65-67, 1’36’’ πριν το φινάλε, ενώ  η Μόργκαν, μετά από κλέψιμο πάνω στην Κόστοβιτς και 2/2 βολές έγραψε το 65-69. Η Κόστοβιτς με γκολ – φάουλ στα 59’’ μείωσε στον πόντο (68-69), η Ριντ αστόχησε σε τρίποντο, με την Σταμάτη να κερδίζει φάουλ από την Κωτούλα και με 2 /2 βολές να γράφει το 70-69 στα 35’’. Η Χατζηνικολάου πήγε στις βολές στα 18’’ και με 1/2 ισοφάρισε σε 70-70. Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση, με την Σταμάτη στα 5’’ να γράφει το 72-70, η Ριντ πρόλαβε να ευστοχήσει σε δίποντο, όμως το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει την νίκη.

111

Καταπληκτική εμφάνιση από την Κόστοβιτς, με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, με την Σταμολάμπρου να έχει 16 πόντους, την Σταμάτη 11, ανάμεσα σε αυτούς το νικητήριο καλάθι και την Φοντέιν 10 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατέθεσε ένσταση για το εκπρόθεσμο σουτ στο φινάλε του αγώνα, η Μόργκαν ήταν ασταμάτητη, με 25 πόντους, η Ριντ είχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, η Λύμουρα 11, ενώ η Χατζηνικολάου είχε εννέα πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70