Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-73: Πράσινη ανατροπή και 2-2

Με τις Ριντ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Μόργκαν (26 πόντοι) να κάνουν… όργια  και με άμυνα που... τσάκιζε κόκκαλα στο β' μέρος,  ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -18 του ημιχρόνου (33-51) και με την νίκη του επί του Ολυμπιακού με 76-73, ισοφάρισε την σειρά των τελικών της Α1 σε 2-2, στέλνοντας την σε ένα τελευταίο παιχνίδι στο ΣΕΦ, όπου και θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή Ελλάδας.

Με την Λεουτσάνκα να αναλαμβάνει δράση από νωρίς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-4, όμως η η σέντερ του τριφυλλιού έφυγε για τον πάγκο μετά από μόλις 2 λεπτά παιχνιδιού, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι. Το τρίποντο της Φοντέν έφερε το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (8-11), όμως Λυμουρα και Ριντ έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο 15-12. Ο Ολυμπιακός, παρά την επιστροφή της Λεουτσάνκα στο παρκέ, επέστρεψε και με πέντε σερί πόντους της Νικολοπούλου, πέρασε και πάλι μπροστά με 22-18, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 22-20.

Με πέντε πόντους της Αλεξανδρή και 1/2 βολές της Κόστοβιτς  για το 20-28, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Λεωφόρου. Το λέι απ της Σταμολάμπρου για το 22-32 στο 14’, έδωσε την πρώτη διψήφια διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ ακόμα ένα καλάθι της «ερυθρόλευκης» παίκτριας, εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους (24-38), με το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να είναι 4-16! Το γκολ – φάουλ της Ριντ έριξε την διαφορά στους 13 (29-42 στο 17’), όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα για το πρώτο μισό, μπροστά με 18 πόντου διαφορά (33-51).

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε μια αντίδραση και μάλιστα με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, για να παραμείνει ζωντανός στο παιχνίδι και την βρήκε, τρέχοντας ένα 7-0 με το ξεκίνημα, για το 40-51. Το τρίποντο της Αλεξανδρή… έσπασε τον ρυθμό των γηπεδούχων για το 40-54,  όμως η Μόργκαν είχε πάρει φωτιά και με συνεχόμενα καλάθια, έριξε την διαφορά στους 10 (46-56 στο 24’). Κόστοβιτς και Φοντέιν έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +14 (46-60 στο 27’), όμως Μόργκαν και Δίελλα έφεραν τον Παναθηναϊκό  στο -7 (55-62), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-63 και την 25χρονη Αμερικανίδα να πετυχαίνει 19 πόντους στην τρίτη περίοδο!

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις Μόργκαν και Μούλη να φέρνουν μετά από πάρα πολύ ώρα, το παιχνίδι στα ίσα (63-63). Μάλιστα, η Ριντ έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 67-65, όμως Σταμολάμπρου και Φοντέν βάζουν και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού με 69-71. Το τρίποντο της Δίελλα έφερε το 72-71, με το παιχνίδι να κρέμεται από μία κλωστή. Η Λύμουρα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό στα 100’’ για το φινάλε (74-71), η Κόστοβιτς μείωσε σε 74-73, η Ριντ έγραψε το 76-73 στα 50’’, η Σταμάτη αστόχησε σε τρίποντο, όπως και η Ριντ σε λει απ, με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση του αγώνα, την Ντέιβις να βρίσκει σίδερο και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με 76-73, στέλνοντας την σειρά σε έναν τελευταίο τελικό στο ΣΕΦ.

Τσάστιτι Ριντ και Κόλμπι Μόργκαν ήταν… όλα τα λεφτά για τον Παναθηναϊκό, με την πρώτη να έχει 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και την δεύτερη 26 πόντους, τους 19 στην τρίτη περίοδο.

Από πλευράς Ολυμπιακού, η Κόστοβιτς είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, η Φοντέιν πρόσθεσε 14 πόντους, με τις Σταμάτη και Νικολοπούλου να έχουν 11 πόντους και την Αλεξανδρή 10.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73