Η Σκίο προκρίθηκε στους ομίλους της Euroleague Women (pics)

Η Φαμίλα Σκίο, υπό τις οδηγίες του κόουτς Τζώρτζη Δικαιουλάκου, έκανε 2 στα 2 στο όμιλο της στα προκριματικά της EuroLeague Women και προκρίθηκε στους ομίλους της τελικής φάσης, με τον Μιχάλη Κυριακάκη να γράφει για το τι έγινε στον αγώνα με την Μπουρζ, την οποία η Κυπελλούχος Ιταλίας νίκησε με 69-57.

H Σκίο μετά από ένα δυνατό αγώνα νίκησε 69-57 την Μπουρζ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ομίλους της Euroleague women.

O Τζώρτζης Δικαιουλάκος είδε την ομάδα του να μην ξεκινάει καλά και να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο 22-15
Η άμυνα ήταν το πρώτο που δυναμώσαν οι Ιταλίδες και το ημίχρονο ελειξε 35-35.

Στην επανάληψη η διαφορά πήγε στους ένδεκα πόντους 51-40 και έδειξε να καθαρίζει το ματς. Όμως η Μπουρζ είναι έμπειρη ομάδα και με την μικροσκοπική Ντουσέ μείωσε 51-47 στο 30'.
Η Σκίο ομως ήταν αποφασισμένη να μην χάσει την ευκαιρία μέσα στην έδρα της και να καθαρίσει την πρόκριση.
Πραγματικά έχοντας την Σαντρίν Γκρουντά εξαιρετική απέναντι στις συμπατριώτισες της με 22π.,μαζί με την πολύπειρη Σοτάνα 19π. και την πολύ καλή πάλι Λετονή Λάκσα 13π., πάτησαν γκάζι και έφτασαν στις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες και στην μεγάλη πρόκριση.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον πρώτομάστορα της επιτυχίας τον κόουτς Δικαιουλάκο όσο και τον συνεργάτη του Πέτρο Πρέκα, που παρά τις ελλείψεις των Κολίερ, Ντεσιντ και Μέστανγκ η Σκίο επέστρεψε εκεί που ανήκει και οι συμπατριώτες μας και πάλι θα βρεθούν στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης.

Μαζί με την Σκίο το δεύτερο εισιτήριο εξασφάλισε η Ουγγρική Σεκζαρντ η οποία μέσα στην Ρουμανία νίκησε στην παράταση την γηπεδούχο Σέπσι και για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε αντίθεση με την Σκίο, θα βρεθεί στους ομίλους της Euroleague.

Να σημειωθεί τέλος ότι η Μπουρζ, η περσινή κάτοχος του Βαλένθια, η Σέπσι και η Καισερί πάνε πλέον στους ομίλους του Eurocup women κάνοντας την διοργάνωση ακόμα πιο δύσκολη όσο και ενδιαφέρουσα,.