EuroLeague Women: Άνετα η Εκατερίνμπουργκ, πήρε το Τουρκικό ντέρμπι η Φενέρμπαχτσε

Η πρώτη αγωνιστική των ομίλων της Euroleague Women ξεκίνησε την Τετάρτη (6/10), με όλα τα παιχνίδια να έχουν πολύ θέαμα και ωραίες φάσεις.

Αναλυτικά:

Ντιναμό Κούρσκ-Άρκα Γκντίνια: 86-76

Αν και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και η Άρκα Γκντίνια προηγήθηκε με ένα πόντο (43-42), η Ντιναμό Κούρσκ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τελευταίο λεπτό, με αποτέλεσμα να νικήσει την Άρκα Γκνίνια με 86-76.

Από την Ντίναμο Κούρσκ ξεχώρισαν οι Λισέκ και Χάουαρντ (11ρ.) με 30 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άρκα Γκτίνια διακρίθηκαν οι Γκούσταφσον και Κούνεκ με 26 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-27, 42-43, 63-55, 86-76

Γαλατασαράι-Φενέρμπαχτσε:  69-89

Παρότι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-38). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να νικήσουν την Γαλατασαράι εκτός έδρας με 89-69.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Ιαγκούποβα (11 ασίστ) και ΜακΜπράιντ με 29 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γαλατασαράι διακρίθηκαν οι Κράισνικ-Γιοβάνοβιτς (12ρ.) και Μπίλτζιτς με 23 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-17, 38-43, 50-62, 69-89

Ρίγα-Εκατερίνμπουργκ: 56-71

Η περσινή πρωταθλήτρια, Εκατερίνμπουργκ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-19). Αν και η Ρίγα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η Ρωσική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 71-56.

Από την Εκατερίνμπουργκ διακρίθηκαν οι Βαντέεβα και Τόρρενς με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρίγα διακρίθηκαν οι Γιάσα και Σαραουσκάιτε (11ρ.) με  14 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-18, 19-36, 37-53, 56-71

Τζιρόνα-Σοπρόν: 63-68

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, ενώ η Σοπρόν, με ένα επί μέρους σκορ 23-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-31).

Αν και η Τζιρόνα πίεζε για να μειώσει την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, η Σοπρόν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 68-63.

Από την Σοπρόν διακρίθηκαν οι Βάργκα και Χατάρ (11ρ.) με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τζιρόνα ξεχώρισαν οι Γκάρντνερ και Μπούρκ με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-15, 31-38, 50-54, 63-68

Βενέτσια-Σέκσζαρντ: 80-59

Η Βενέτσια ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-33). Αν και η Ουγγρική ομάδα προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο, η Βενέτσια πάτησε γκαζί στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 20-13 και νίκησε εντός έδρας την Σέκσζαρντ με 80-59.

Από την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Άντερσον και Πέννα με 23 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σέκσζαρντ διακρίθηκε η Μίλιτς με 17 πόντους, με τις Γκορί και Στούντερ να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-17, 47-33, 60-46, 80-59

Λάττες Μονπελιέρ-USK Πράγας: 75-74

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο μέρους και η USK Πράγας προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-33). H Γαλλική ομάδα έκανε ένα επί μέρους σκορ 24-17 στην τέταρτη περίοδο, έκανε θρίλερ το παιχνίδι και νίκησε εκτός έδρας την USK Πράγας με 75-74.

Από την USK Πράγας ξεχώρισαν οι Κόντε και Στάνκοβιτς με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λάττες Μονπελιέρ διακρίθηκαν οι Φιλίπ, Πέτερς και Γουάλας με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-36, 52-58, 75-74