Ενισέι-Παναθηναϊκός 61-69: Μεγάλο διπλό με show της Ριντ

Την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Eurocup women, πανηγυρίζει από το μεσημέρι της Πέμπτης (21/10) ο Παναθηναϊκός, με το τριφύλλι να περνά από την έδρα της Ενισέι με 69-61.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τις πράσινες, καθώς η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε γρήγορα με 17-8. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του, έφτασε σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (34-31), παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (50-47) και  το τελευταίο δεκάλεπτο… πάτησε γκάζι. Η Ριντ με δίποντο έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 56-54 στο 35’, με την ελληνική ομάδα να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, την Λύμουρα να πετυχαίνει δύο κρίσιμα τρίποντα και το τριφύλλι να φτάνει στην σπουδαία νίκη με 69-61, που το φέρνει στο 1-1.

Ασταμάτητη η Ριντ με 29 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ, με την Χολμς να κάνει double – double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για την Ενισέι, η Τζόουνς είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και η Βανλο 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69