Χατάι-Παναθηναικός 87-56: Βαριά ευρωπαϊκή ήττα για τις πράσινες

Ο Παναθηναικός δεν τα κατάφερε στην Τουρκία και ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χατάι με 87-56, με αποτέλεσμα να πέσει στο 1-2, ενώ η ομάδα από την γείτονα χώρα ανέβηκε στο 2-1.

Η Χατάι ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 20 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-11). Η Τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκε με 27 ποντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-30).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκαν με 35 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-44). Ο Παναθηναικός προσπάθησε να μείωσει την απόσταση στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Χατάι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 87-56.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν η Ριντ (9ρ.) και η Χόλμς με 24 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χατάι ξεχώρισαν η Μπράουν (7ρ.) και η Γκορίνι με 22 και 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56