Εσπερίδες – ΠΑΟΚ 67-60: Το τρίτο δεκάλεπτο έκανε την διαφορά

Σπουδαία νίκη για τις Εσπερίδες, που επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με 67-60, ανεβαίνοντας στο 2-2 και τον Δικέφαλο να πέφτει στο 3-2.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Καλλιθέας ήταν μοιρασμένο, με τις Εσπερίδες να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 20-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, που τους επέτρεψε να μπουν με διψήφιο προβάδισμα (58-47) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει σε απόσταση βολής με την Παυλοπούλου στο 38’ (62-60), όμως η γηπεδούχος ομάδα, με όπλο την άμυνα της, δεν επέτρεψε στον Δικέφαλο να σκοράρει στο υπόλοιπο του αγώνα, φτάνοντας στην σημαντική νίκη με 67-60.

Τέσσερις παίκτριες των Εσπερίδων τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Πότερ να έχει 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, την Μπαραχμάν 16 πόντους, εννέα ριμπάουντ και έξι ασίστ, την Πατεράκη 16 πόντους και την Καμμένου να έρχεται από τον πάγκο με 12 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Για τον ΠΑΟΚ, η Κινόνες είχε 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, η Παυλοπούλου 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ, ενώ από 10 πόντους είχαν και οι Στάνλεϊ και Χαϊριστανίδου.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσακιράκη-Μαρίγλη
Δεκάλεπτα: 16-15, 38-35, 58-47, 67-60
Εσπερίδες (Νανάκος): Καμμένου 12(4), Γασπαράτου, Λουκάτου, Πότερ 18(1), Πατεράκη 16, Μπενέκη, Βιντσιλαίου 4, Κασάπογλου, Μπάραμαν 16(2).
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Στάλνεϊ 10(2), Χαιριστανίδου 10, Μακιτάλο 4, Παυλοπούλου 10, Κατσαμούρη, Στεφανάκη, Κιλαζίδου 4, Κουινόνες 13(3).