Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: Η Χάμπλιν έβαψε κόκκινο το ντέρμπι

Κόκκινο βάφτηκε το πρώτο αιώνιο ντέρμπι της σεζόν, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει από το -7 στα μισά της τρίτης περιόδου και να φτάνει στην νίκη με 70-64, που τον διατηρεί αήττητο, μετά από τέσσερα παιχνίδια. Σπουδαίο παιχνίδι από την Χάμπλιν με 15 πόντους, τους έξι από αυτούς, συνεχόμενους, στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε με +6 (61-55).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 5-0, όμως το τριφύλλι αντέδρασε άμεσα και με όπλο το τρίποντο προηγήθηκε με 18-13, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-17.

Σταμολάμπρου και Βίτολα, με συνεχόμενα καλάθια, έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 28-27, με το ντέρμπι να συνεχίζεται σε όλο το δεκάλεπτο και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 36 πόντους, μετά από 1/2 βολές της Ριντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να στηρίζεται αρκετά στο τρίποντο και ο Ολυμπιακός στην Πλουφ (42-44 στο 25’). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι της Λύμουρα, έφεραν το τριφύλλι στο +6 (42-48), όμως η ομάδα του Πειραιά είχε άμεσα τις απαντήσεις και με τις Σταμάτη και Χάμπλιν, ισοφάρισε σε 51-51, με το 53-53 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Έξι συνεχόμενοι πόντοι της Χάμπλιν, έδωσαν ένα πολύτιμο προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό στο 35’ (61-55) , με την Σταμολάμπρου να γράφει το 65-59, 100’’ πριν το φινάλε του ματς. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει με την Ριντ, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν περιθώρια στις αντιπάλους της, με το 70-64 να τις φέρνει στο 4-0 και τον Παναθηναϊκό να πέφτει στο 4-1.

Η Χάμπλιν με 15 πόντους, ανάμεσα τους οι έξι συνεχόμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση αλλά και οκτώ ριμπάουντ, ήταν η κορυφαία του αγώνα του ΣΕΦ. 14 πόντους είχε η Βίτολα, 12 η Σταμολάμπρου, ενώ η εξαιρετική Πλουφ είχε 10 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, η Λύμουρα είχε 17 πόντους, η Ριντ 16 και η Χολμς 12 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τσολάκος-Θεονάς-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Λύμουρα 17(3), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8(2), Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 7(1).