Ολυμπιακός-Ναντέζντα 84-81:Ανατροπή από το -21 και νίκη στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός που είχε προκριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική με την νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 78-70, νίκησε εντός έδρας και την Ναντέζντα με 81-81, κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού είχε βρεθεί με -21 πόντους πίσω στο σκορ.

Η Ναντέζντα ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-15). Η Ρωσική ομάδα διατήρησε την διαφορά της σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκα με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-34).

Οι ερυθρόλευκες ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν την διαφορά στους 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-56). Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-13, νίκησε της Ναντέζντα με 81-81 και ανέβηκε στο 5-1 και στους έντεκα πόντους, όσους έχει και η Ρωσική ομάδα, η οποία είναι πρώτη.

Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν οι Βίτολα (9ρ. και τρεις ασίστ) και Νικολοπούλου (6 ασίστ και 1ρ.) με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ναντέζντα ξεχώρισαν οι Γκάτλινγκ (14ρ. και τρεις ασίστ) και Χίντερμαν (5ρ. και 5 ασίστ) με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-31, 34-50, 56-68, 84-81