Μπρόνι-Σκιο 48-82: Έκανε το 14/14 η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου

Η Φαμίλα Σκιο που κοουτσάρουν οι Έλληνες προπονητές Τζώρτζης Δικαιουλάκος και Πέτρος Πρέκας έκανε το 14/14 στο Ιταλικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Μπρόνι εκτός έδρας με 82-48.

Η Σκιο ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι φιλοξενούμενες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 20-8 και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-26).

Η Φαμίλα Σκίο με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 43-22 στο δεύτερο ημίχρονο, διεύρυνε το προβάδισμα της και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Μπρόνι με 82-48.

Από την Σκιο διακρίθηκαν οι Κέις (9ρ. και μία ασίστ) και Ντεσίλντς (7ρ.) με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπρόνι ξεχώρισαν οι Γκαλμπιάτι (2ρ. και μία ασίστ) και Σμιθ (9ρ. και δύο ασίστ) με 11 και οχτώ πόντους.

Η Φαμίλα Σκίο του Τζώρτζη Δικαιουλάκου και του Ομοσπονδιακού προπονητή, Πέτρου Πρέκα είναι αήττητη στο Ιταλικό πρωτάθλημα, ενώ την Τρίτη (1/2) θα έχει ένα πολύ κρίσιμο εκτός έδρας αγώνα με την Γαλατασαράι, για τον β' όμιλο της EuroLeague Women.

Δεκάλεπτα: 18-19, 26-39, 41-63, 48-82