Δάφνη – Νίκη Λ. 73-75: Έκπληξη στον Άγιο Δημήτριο

Το… μπαμ της 10ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών έγινε στον Άγιο Δημήτριο, με την Νίκη Λευκάδας να επικρατεί της τοπικής Δάφνης με 75-73, παίρνοντας μόλις το δεύτερο φετινό της ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι είχε αρκετές ανακατατάξεις, με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 26-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, την νίκη να επιστρέφει, κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (38-41), την Δάφνη, όμως, να ανακτά εκ νέου τα ηνία του ματς, ξεφεύγοντας με +8 (63-55), στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης. Και εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν πάρει τον δρόμο τους, η Νίκη ξεκίνησε με ένα επιμέρους 4-16 στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου για το 67-71, με τις φιλοξενούμενες να αντέχουν στην πίεση της Δάφνης, φτάνοντας στην νίκη. Έτσι, το τελικό 73-75, φέρνει την ομάδα της Δάφνης στο 2-7, με την Δάφνη να πέφτει στο 3-6.

Η Ο’ Ντουάιερ με 22 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ήταν η κορυφαία για την Νίκη, με την Κόφι να έχει 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ, ενώ για την Δάφνη, από 21 πόντους είχαν Πάτερσον και Γκίβενς και 11 πόντους η Κούκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 38-41, 63-55, 73-75